آنچه باید بیاموزیم

آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی

آنچه باید بیاموزیم

۱_  آنچه باید بیاموزیم اینست که شيوه زندگی حضرت زهرا سلام الله عليها بهترين الگو برای مؤمنان است و همگان را به عبرت آموزی از گفتار وکردار آن حضرت توصيه می کنم.

۲_همان گونه كه وقايع تاريخى نشان مى دهد، مصيبت سخت حضرت فاطمه عليها السلام تنها به دليل بيان حق در  صبحگاه خيانتى بود كه شوراى سقيفه مرتکب آن شد.

۳_حضرت زهرا و همسرش اميرمومنان سلام الله عليهما بنا به وصيت پيامبر صلى الله عليه وآله مسئوليت حفاظت از اسلام را برعهده داشتند .آن بزرگ بانو در دفاع از حق سخن خود را به گوش مسلمانان رسانيد.

اما افسوس كه بيشترشان سخنانش را ناشنيده انگاشته و روى برتافتند .در اين حال حضرتش ناچار بى پرده به مصاف دشمن رفته و با صلابتی یاور نکردنی فرمود: « والله لاَدعُوَنَّ علیک فی کل صلاة، به خدا سوگند در هر نماز تو را نفرین می کنم».

۴_ بزرگوار در برابر امام جائر چنان بى  پروا سخن گفت تا خط اسلام سرفراز را به ما بنماياند و به تاريخ و نسل هاى آينده اسلام اصيل را كه پدرش به ابلاغ آن مأمور شده بود، معرفى كند.

۵_فراموش نكنيم حضرت فاطمه زهرا عليها السلام گفتن سخن حق را در برابر امامان جور بر خود لازم دانست، اگرچه به قيمت درنگ آنان در دادخواهى اش و از بين رفتن آرامش و آسايش حضرتش تمام شد و سرانجام و پس از اتمام خطبه اش چنان بهايى را پرداخت و كار اين مظلوميت به جايى رسيد كه از حق وداع آخرين و تشييع پيكر مطهرش به وسيله مسلمانان صرف نظر نمود.

۶_آيا مى دانيد چرا حضرت فاطمه عليها السلام به مسجد رفت و آن خطبه را غرا را بيان كرد؟ چرا آن چنان جان سوز ناليد و همه مردم را گرياند؟ چرا مورد ضرب و شتم واقع شد؟ و چرا به شهادت رسید؟ پاسخ اینست : تا س اسلام زنده بماند و بانگ: « أشهدُ أن لا اله الا الله و أشهد أنّ محمد رسول الله» جاودانه شود.

۷_ حضرت زهرا سلام الله عليها را در صبر الگوی خود قرار دهيم و در اين راه از ايشان کمک بخواهيم تا ما را ياری فرمايند.

 حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *