ماه مبارک رمضان

سید صادق شیرازی

 

  • بیایید سعی کنیم بیش از قبل باور کنیم که آخرتی در پیش داریم و آنچه برای آخرت کار و تلاش کرده و می کنیم، همان را حاضر خواهیم دید، قرآن مجید می فرماید: «وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا؛ همه آنچه را در دنیا انجام داده و می دادند در قیامت حاضر می بینند» و همچنین می فرماید: «یَوْمَئِذٍ یَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتًا لِّیُرَوْا أَعْمَالَهُمْ* فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ* وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ؛ آن روز مردم [به حال] پراکنده برآیند تا [نتیجه] کارهایشان به آنان نشان داده شود* پس هرکه هم وزن ذره‌ای نیکی کند، [نتیجه] آن را خواهد دید* و هر که هم وزن ذره‌ای بدی کند، [نتیجه] آن را خواهد دید». لذا خوب است بیش از پیش ماه مبارک را غنیمت شمرده و بهره برداری بیشتری را از آن برای دنیا و آخرت خود بنماییم ان شاء الله تعالی.
  • از اکنون تا عيد فطر تصميم بگيريد که هميشه به مسئوليت هدايتگری و ارشادی خود عمل کنيد که اين امر از مهم ترين برکات ماه رمضان خواهد بود و پس از اين ماه نیز به ايفای اين رسالت و مسئوليت بپردازيد. خدای متعال همگی مان را در اين راه موفق بدارد، ان شاء الله تعالی.
  • سرورمان رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله عليه وآله در خطبه ای که پيش از ماه مبارک رمضان ايراد کردند، فرمودند: «فاسئلوا الله بنيات صادقة، و قلوب طاهرة؛ پس خدا را با نيت های راستين و دل های پاک بخوانيد».

به يقين چشم پاک چشمی است که به ديگران، دارايی و محارمشان نگاه خيانت آلود نکند؛ بدين معنا که شريکِ دارای چشم پاک به مال شريک خود نگاه خيانت بار ندارد و انسان به محارمِ همسايه، محارم خود و محارم همسفران خود و جز آن به ديده خيانت نمی نگرد، زبان پاک زبانی است که دشنام نمی دهد، با سخنی زشت به ديگران ستم روا نمی دارد و جز به حق گفتن گشوده نمی شود، گوش پاک گوشی است که بر ضد ديگران جاسوسی نمی کند، دست پاک آن دستی است که به تطاول و ستم به سوی ديگران دراز نمی شود و پای پاک پايی است که در راه حرام و به انگيزه بدکاری پيش نمی رود. پس هرگاه قلب پاک و پيراسته باشد، ديگر اندام های انسان نيز پاک و طاهر خواهد بود.

 حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *