فرصت مناسب

سید صادق شیرازی
  • همه ما آنچه را در این ایام مبارک ماه رمضان انجام دادیم در همین دنیا و همچنین در آخرت خواهیم دید. توسل هایی که به ساحت مقدس قرآن مجید و ائمه اطهار علیهم السلام پیدا کردیم، توبه ها و انابه هایی که در شب های پر فیض قدر به درگاه باری تعالی انجام دادیم، همه و همه اثر خاص و اجر مخصوص دارد که آن را در این دنیا و در آخرت خواهیم دید.
  • ماه مبارک رمضان برترین ماه ها نزد خدای متعال است که روزهای آن برترين روزها و شب ها و ساعات آن نيز افضل ساعات است.
  • در تمام طول سال نباید از تبلیغ غافل شد، اما ماه مبارک رمضان به دلیل مواهب ویژه ای که دارد، فرصت مناسب تری برای تبلیغ است. از ویژگی های این ماه می توان به روزه داری و اعمال واجب و مستحبی که ویژه آن است و موجب آماده ترشدن دل ها برای پذیرش حقایق می گردد اشاره کرد. یکی از وظایف مهمی که در این ماه وجود دارد خودسازی است. انسان باید تمام توان و همت خود را در این ماه برای خودسازی به کار گیرد. هر اندازه که انسان خوب و باتقوا باشد، باز می تواند پله ای بالاتر رود. تقوا و اخلاق و اخلاص حدّی ندارد و همواره جای پیشرفت در آن است و چه فرصتی بهتر از این ماه؟ خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «قَدْ أَفْلَحَ مَن زَکَّاهَا؛ که هر کس نفس خود را تزکیه کرده، رستگار شده».
  • انسان باید سعی کند کوتاهی هایی را که در ماه رمضان از او سر زده است با بهره گیری بیشتر در روزهای آخر این ماه جبران کند تا این ماه برای او ماه آمرزش و مغفرت باشد.
  • پیامبر خدا صلی الله علیه وآله در یکی از خطبه های راجع به ماه مبارک رمضان فرمودند: «فإن الشقی من حرم غفران الله فی هذا الشهر؛ به درستی که شقی و بد عاقبت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه بزرگ محروم شود ».
  • یعنی خدای ناکرده اینطور نباشد که وقتی ماه مبارک رمضان به پایان رسید نام او در طومار مغفورین نباشد؛ چراکه معلوم نیست ماه رمضان آینده را درک کند یا خیر.
  •  حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *